Miért veszélyes az elhízás?

Miért veszélyes az elhízás?

Amint BMI mutatónk a 27 felé ér,elkezdhetünk aggódni…!

A túlsúly ugyanis nemcsak esztétikai szempontból rombolja önérzetünket és a közérzetünk is egyre pocsékabbá válik,hanem számos egészségügyi kockázati tényezőt is jelent!

A vérképünk paraméter mutatói egyre rosszabb eredményeket jeleznek <  ** Emelkedik a vérzsír,LDL koleszterin,vércukor ,húgysav szint..stb  Vérnyomás problémáink  is jelentkezhetnek,ingadozhat ill.,egyre magasabb lehet .Megnő a szív-és érrendszer megbetegedések  esélye,kialakulhat az érelmeszesedés, érszűkület és cukorbetegség .A mozgásszervi problémák is  megjelenhetnek: a túlsúly erősen terheli a gerincet (főleg a leggyengébb ponton a z alsóháti csigolyáknál 5-6 os,ahol általában kialakul a porckorongsérv döntő többsége),de a „teherhordó” ízületek is megsínylik a súlyfelesleget,a csípő,térd és boka ízületek is igencsak komoly munkára vannak fogva-gondoljunk csak a lépcsőzésre,még normál súlynál is érezhetjük a terhelést,főleg ha szatyrokat cipelünk felfelé +súllyal!Az arthrosisos és arthrisises  (kopásos,gyulladásos)megbetegedések száma is egyre nő,dugid vannak a reumatológiai rendelők! Na és persze még nem is említettem a belgyógyászati –az emésztőszervi bajokat vagy a hormonháztartás felborulására utaló tünetek kialakulását (pl. meddőség menses problémák,depresszió..stb.)mind-mind felelőssé tehető a  helytelen életmód, nem megfelelő táplálkozás,a túlsúly kialakulása!!

Jó hír az,hogy tehetünk ellene,megelőzhetjük a bajt ill. visszafordíthatjuk,csökkenthetjük a már kialakult problémákat!            A legjobb módszer a  megfelelő mozgásprogram és a diéta! De vigyázzunk a diétákkal!!Nem érdemes követni az épp aktuális divat diétákat,melyek  gyors fogyást ígérnek,ugyanis a kilók gyorsan visszakúsznak  és  még többet is hízunk vissza ,a „jo-jo”effektus alakul ki-a diéta felfüggesztése esetén,nem szólva a szervezet legyengüléséről-hiszen ilyen diétáknál  általában valamilyen életfontosságú tápanyag csökkentése , megvonása is történik,amire a válaszreakció általában az immungyengeség lesz és a fertőzésekkel szembeni ellenálló képességünk csökkeni fog!Nem akarom leszólni  és megnevezni sem ,főleg az üzletét  rombolni  semmilyen manapság   népszerű fogyókúrás programoknak-amelyeket több ezren követnek,mindegyikben van némi igazság és igazolóság is,de a túlzott szélsőségeket,erős tiltásokat nem javaslom senkinek!

Ugye,gondolhatjuk :hát ez a 22-es csapdája,így se jó,úgy se jó…             Nem mondom,hogy könnyű dolgunk lesz,ha bele fogunk – de hát ha  változtatni szeretnénk  meg kell tennünk! Néhány alapszabály célszerű betartani: a napi kalóriaszükségletet ne lépjük túl,szénhidrátot és zsiradékot csökkentsük az étrendünkben,változtassunk főzés-sütési technikánkon,hagyjuk el a fehér lisztet és a fehér finomított cukrot ,naponta 5 x kis adagokban étkezzünk (3 fő és 2 mellék),lefekvés előtt 2 órával már ne együnk,naponta mozogjunk legalább félórát(pl. gyalogoljunk,kerékpározzunk a munkába,lépcsőzzünk lift helyett),heti 2-3 edzést iktassunk be a heti tervünkbe!

Sok sikert és kitartást ,meg lesz az eredménye!

kattints ide a segítségért!

 

Cardio-fitness,kardiotréning fontos edzésmódszer

Cardio-fitness ,kardiotréning

A kardiótréning kifejezést sokan sokféleképpen értelmezik, gyakran használják például a fitneszsportok összefoglaló neveként. Leginkább a gyaloglást, a futást, a kocogást, a kerékpározást, az aerobikot, és a kardiógépeken végzett tréninget sorolják ebbe a kategóriába, bár bizonyos intenzitási szinten a labdajátékok, a vízi- és a téli sportok is ide tartoznak.

Más szövegkörnyezetben az aerob edzést értik alatta, bár a szív– és a vérkeringési rendszer és az állóképesség nem csak aerob, hanem anaerob úton is fejleszthető. Az edzőtermekben és fitnesz központokban leginkább szűkebb értelemben a különböző kardió berendezéseken (futópad, ellipszisjáró, kerékpár, lépcsőző- és evezőgép) történő edzést nevezik „kardiózásnak”.

Legpontosabbak azonban akkor vagyunk, ha úgy fogalmazunk, hogy kardiótréningnek nevezhető minden olyan edzésmódszer, amely a szív- és vérkeringési rendszer, valamint a légzőrendszer kapacitásának, terhelhetőségének fejlesztését szolgálja. Vagyis a felsorolt edzésmódok valóban mind ide csatolhatók, akár in-door (teremben, szobában végrehajtott), akár out-door (szabadban végzett) mozgásformákról van szó.

Aerob kapacitás

Először érdemes tisztázni az aerob szó jelentését. Ez nem más, mint az oxigén jelenlétében történő munkavégzés, amikor a végzett tevékenység jellegéből és intenzitásából következően a szervezet az ehhez szükséges energiát a rendelkezésre álló tartalékok (szénhidrátok és zsírsavak) oxigén jelenlétében történő elégetésével biztosítja az izmok számára. Vagyis az izommunkához felhasználható tápanyag nem maga az oxigén, hiszen energiaforrásként csak energiatartalommal rendelkező vegyületek szolgálhatnak. Ilyenek lehetnek  a szénhidrátok ,a zsírok és a fehérjék. Tehát az oxigén csupán katalizátor, amely bár közvetlenül nem szolgáltat energiát, e nélküle nem jöhet létre aerob úton előállított energia.

Gondoljuk végig azt a példát, amikor ülő helyzetből felpattanva gyors tempóban futni kezdünk. Ahhoz, hogy az izmok hirtelen támadt, nagy oxigénigényét a szervezetünk biztosítani tudja, elkezdünk levegő után kapkodni, szaporábban ver a szívünk, pulzusszámunk megemelkedik. Mindez azt a célt szolgálja, hogy minél előbb minél több oxigén jusson az izmokhoz, hiszen amíg ez nem történik meg, addig azoknak anaerob (oxigénhiányos) módon kell dolgozniuk, amely kellemetlen mellékhatásokkal jár – főleg az edzetlen szervezet számára.

Mindig az aerob zónában

A mindennapos életünk során természetesen mindig aerob zónában vagyunk, hiszen ha nem így lenne, még az ülés során is levegőért kapkodnánk. Sajnos azonban a fittségünk és kardióvaszkuláris erőnlétünk szempontjából ez a zóna nem nevezhető hatásosnak, ugyanis ettől semmiféle izmunk nem fog megerősödni.

Az edzések során a megfelelő intenzitással kell végezzük a gyakorlatokat -amit a szakember irányít,a fejlesztés csak így érhető el!

Ennél az edzésformánál különösen fontos ügyelnünk arra,hogy életkorunknak,egészségi –és edzettségi állapotunknak megfelelően edzünk!!Ugyanis ezek a szempontok figyelmen kívül hagyása esetén súlyos egészségi problémát okozhatunk magunknak!

A  jó hangulatú,csoportosan végzett vidám mozgásprogramok kiváló eszközök a fejlesztésre, súlycsökkentésre, izomerősítésre, stresszoldásra  és a kedélyállapotunk javítására is!

javasolt programok 

A világhírü Pilates módszer megalkotója,vézna beteges kisfiú volt !

Joseph Hubertus Pilates (1880-1967)düsseldorfi születésű vézna kisfiú aki , angolkórban és asztmában is  szenvedett. A gyermekkori hőn áhított testkép kialakítását fiatalkorára megvalósította az elszánt edzések végzésével .Sokoldalú atlétává vált  és kidolgozta a Testkontroll (Contrology) gyakorlatrendszerét,melyet katonák majd a táncosok erőnléti és mentális felkészítésére  és a sérülések rehabilitációjára alkalmazott.1926-ban emigrált az Egyesült Államokba,ahol megalapította első tornastúdióját.1940-ben már nagy népszerűségre tett szert,számos híresség is a módszerét követte.Halála után a Pilates stúdiók száma megsokszorozódott, később  már Európába is ismertté vált.Manapság hazánkban is az alakformáló tornák és a gyógyító mozgásterápiák vezető helyét foglalja el a módszer.Számos híresség kedvelt edzésprogramjai közé tartozik a Pilates torna ,a 60 év közeli  Madonna is ezzel a tornával tartja karban magát!

Pilates tanfolyamok itt

Callen Pinckney a Callanetics módszer “szülőanyja” , még ma is népszerű!

Callan Pinckney ( 1939-2012) Georgiaban született,
Veleszületett gerincbetegsége és életmódja mozgásképtelenséggel fenyegette, saját testi tapasztalatait figyelembe véve kidolgozta rendszerét: a Callanetics-et, amely nem más mit a szép, feszes test felépítését elősegítő edzésmódszer. A Callanetics alkalmazásával elképesztően rövid idő alatt lehet elérni meglepő, szemmel látható eredményeket, mindezt úgy, hogy nem terheli meg az ízületeket, és semmiféle segédeszközt nem igényel.

Az 1980-as években óriási népszerűséget ért el, Callen módszere. Több nagy sikerű könyve is megjelent,melyek  hazánkban is kaphatóak voltak, a Callanetics torna mai napig a keresett alakformáló programok közé tartozik,nem beszélve a jótékony egészségmegőrző hatásáról ,mely a gerincbetegségek megelőzésére, a kialakultak javítására irányul, a nyugati mozgásterápiaként a gyógytornászok és a természetgyógyászok  is elismerik.A programban fellelhetők:, gyógytorna, balett,  jóga elemek. A stressz oldásban is segít,hiszen a lassú,nyugodt  tempóban,befelé koncentráltan végzett gyakorlással segítjük helyreállítani belső egyensúlyunkat, sőt a medencebillentésekkel  és szorításokkal a medencealapi izmokat és a gátizmokat is erősítjük,a kis kiterjedésű 1-2 cm-en belül végzett dinamikus  gyakorlatokkal a mélyen  fekvő izmokat is jól megdolgoztatjuk.
                                   Callen Pinckney oktatás közben…

Gyere és próbáld ki!            Tanfolyamok itt!

Izületi kopás,a rendszeres testmozgás segíti a megelőzést

Az ízületi kopás bármely ízületben kialakulhat, de leggyakrabban a főbb teherviselő ízületek, azaz a térdízület, valamint a gerincoszlop kis ízületei érintettek.

A kórkép jellemző tünete a fájdalom, amely kezdetben erős megterhelést követően jelentkezik, és tompa jellegű, ezért a páciensek gyakran nem is kifejezett fájdalomról, inkább fáradtságérzésről számolnak be. Később jelentkezik a tipikus ízületi kopásra jellemző, éles, a mozgás indításakor érzett fájdalom. Ilyenkor a beteg arról számol be, hogy nyugalomban nem érez fájdalmat, azonban az érintett ízület mozgatása – reggeli felkelés, lépcsőn való közlekedés – komoly fájdalommal jár. Később azonban a fokozatos mozgatás után az ízület mintegy bejáratódik, és a fájdalom megszűnik.

A kórkép előrehaladásával azonban már mozgás közben is erős fájdalma van a betegnek, de az érintett ízület pihentetésének hatására megszűnnek a panaszok. A betegség végstádiumában, amikor a porc már teljesen elpusztult, a fájdalom állandósul, és olyan mértékű lehet, hogy a beteget mindennapi tevékenységében is korlátozhatja. A kialakuló fájdalom intenzitása és jellege igen változó lehet, és időnként nem csak az érintet ízületet érinti, hanem a szomszédos területekbe is kisugárzik. A környező izmok feszüléséből eredő fájdalom is ronthatja a tüneteket.

A rendszeres testmozgás segíti a megelőzést

Hasonlóan a csontritkuláshoz, ennek a betegségnek a megelőzését is fiatal korban kell elkezdeni. Lehetőleg mindig kerüljük az ízületek túlterhelését, azt azonban feltétlenül vegyük figyelembe, hogy a kíméletes és rendszeres terhelés javítja a porcok anyagcseréjét és ezáltal az ellenállóbb lesz a sérülésekkel szemben. Ezért, mint annyi más betegség megelőzésében, itt is igen fontos a rendszeres – legalább napi 30 percig tartó – testmozgás beépítése az életmódunkba

.

Ajánlatos azonban minden alkalommal jól felkészülni: a terhelés előtt bemelegíteni, utána pedig könnyű mozgással,nyújtással levezetni. Az ízületeket nem terhelő sportok, így a rendszeres úszás, kerékpározás, napi 2-3 kilométer séta,intenzívebb gyaloglás (Power Walking) pedig életkortól függetlenül mindenkinek jót tesz. Ezenfelül törekedjünk  az egészséges étrend  és  megfelelő testsúly elérésére és megtartására is. A megelőzést segítik a kondroitin-szulfát és a glükózamin tartalmú készítmények, melyek a porc újjáépülésében és felépítésben játszanak szerepet.

mozgásprogram itt

A házi kedvencek jótékony hatásai

Aki házi kedvencet tart,biztosan vidámabb és hosszabb életet is élhet-mert az állatok viselkedése sok esetben mosolyt csal az arcokra és köztudott,hogy a mosoly,nevetés meghosszabbítja az életet!

Aki házi kedvencet tart, még ha egyedül is él,mégsem érzi magát magányosnak,mert a  gondoskodás feladat,az állat pedig hálás és elégedett,ami jó érzéssel tölt el,a simogatás az élettani funkciókat is javítja.

Aki házi kedvencet tart felelősséget vállal,felelős egy másik élőlény életéért,aki tőle függ,ez sokszor lemondással,a kényelmetlenséggel és anyagi ráfordítással jár,de amit cserébe kap, azt csak az értheti meg ,akinek már volt benne része!

 

A pszichére is jó hatással van a mozgás

A mozgás hatására nem csak az  élettani, hanem a mentális és pszichés pozitív változások is fokozódnak. Például az agy vérellátásának és oxigenizációjának eredményeként javul a memória,az információfeldolgozás gyorsasága. Emellett a koncentráció-képesség, a munka iránti elkötelezettség, a stressztűrő képesség, egyszóval a munkahelyi teljesítmény is kedvező átalakuláson megy keresztül. Javul a helyzetmegoldó képesség, az önbizalom, a testi elégedettség, amely tovább fokozza a munkahelyi, ill. magánéleti sikereket. Nem véletlen tehát, hogy rendszeres testmozgással számos betegség megelőzhető és az egészség hosszú időn át – akár az élet végéig – megőrizhető,ezek a   kedvező változások a szervek, szervrendszerek alkalmazkodási folyamatainak köszönhetők. Nem kell hozzá semmi más, csak heti min. 3-5 x 20-30 perc megfelelő intenzitású mozgás.

Munkahelyi fitness is segíthet!

Multivitamin készítmények helyett: itt a szuperélelmiszer

Manapság mindenki mindenféle táplálékkiegészítőt szed. A médiákban is lépten -nyomon belebotlunk a gyógyszerek és a különféle vitamin készítmények hirdetéseibe.Van olyan embertársunk,aki naponta 10 tablettánál is több “vitaminbogyót” fogyaszt el nem is gondol arra,hogy ennek közel a fele sem szívódik úgy fel,hogy az hasznosulni tudjon és az sem olyan biztos,hogy a ráírt vitamin ill. hatóanyag tartalom valóban  olyan mértékű,hiszen az OÉTI ezt nem ellenőrzi. Sokan azzal sem nagyon foglalkoznak hogy a tabletták,kapszulák segédanyagai sem igazán segítik az emésztőrendszer működését és nem tudják miért is ég a gyomruk sokszor,aminek orvosolására inkább egy másik kapszulát kapnak be!

Persze  a gyártók,forgalmazók belénk sulykolják,hogy a táplálékok már nem  tartalmazzák a szükséges vitamin és ásványanyag mennyiséget,ezért fogyasszuk a készítményeket,melyek árai viszont igen borsosak!

A természetes táplálékok,zöldségek,gyümölcsök,magvak és a saját magunk által megfelelően elkészített ételek tápanyagait sokkal inkább fel tudja használni  szervezetünk.

Léteznek u.n. “szuper élelmiszerek”,amelyek ezt a cél szolgálják,az egyik ilyen természetes multivitamin a GOJI BOGYÓ.

A goji bogyó tápanyagokban igen gazdag élelmiszer. Tartalmazza a karotinoidok több fajtáját, legalább 12 féle vitamint, több mint 30 nyomelemet, antioxidáns hatású polifenolokat és 19 aminosavat.

A goji bogyó fedezi a szervezet makrotápanyag szükségletének nagy részét. 68%-át szénhidrátok, 12%-át fehérjék, 10%-át rostok, 10%-át zsírok alkotják, teljes kalóriatartalma 370 egy 100 grammos adagban. A goji bogyó magjai több száz különböző telítetlen zsírsavat, köztük linolsavat (omega-6) és linolénsavat (omega-3) tartalmaznak.

Gyógyhatása (wikipédia)

A goji bogyót, a piros színű, nyers termést elrágcsálva, a szárított bogyókat vagy vízbe áztatva teába (müzlivel, turmixokhoz), de akár főzve is különböző kásákkal fogyasztják. Fogyasztásának tulajdonítják a hosszan tartó fiatalos közérzetet, szépséget, erőt, kitartást. A világ több részén afrodiziákumként ismerik. A nagy mennyiségű C-vitaminon kívül 18-féle aminosavat és 21-féle ásványi anyagot is tartalmaz.

Az aszalvány főbb beltartalmi értékeinek összehasonlítása a kajszibarackkal:

Goji bogyó aszalva Kajszibarack aszalva
100 g-ban mért érték
Energia (kcal) 370 226
Fehérje (g) 11,7 2,5
Cukrok (g) 67,7 46,3
Zsírok (g) 8,2 0,28
Rostok (g) 10 13
C-vitamin (mg) 29 3,8
Kalcium (mg) 112 55
Kálium (mg) 1132 1520
Béta-karotin (mikrogramm) 7400 2280

Fogyasszuk bátran önmagában,vagy olajos magvakkal,müzlibe keverve,vagy akár az “Egészségkonyha” receptjéből válogatva!

 

KINEK IS HASZNOS A PILATES ?

A Pilates bármely korosztály és nem  számára hatékony és biztonságos formáját nyújtja a testedzésnek,segít helyreállítani a hosszan tartó helytelen testtartás okozta kiegyensúlyozatlan testfelépítést. A módszer nagy hangsúly fektet a hasizmok edzésére,melynek szerepük van a gerincoszlop megtámasztásában,    a hátfájással és a gerincproblémákkal küszködők számára kimondottan ajánlott!  A Pilates gyakorlatok segítenek fenntartani és visszaállítani az izomegyensúlyi állapotot, amely megváltozása akkor történik,ha  az egyes izmokat,ízületeket túlerőltetjük pl. sporttevékenység, vagy munkavégzés során. A  gyakorlatok végzésével a bekövetkezett sérülésből való felépülést is segítjük és gyorsítjuk a regenerációt.

A módszer rendszeres alkalmazásával nemcsak erősítjük az izmokat,ízületeket és megelőzzük az ízületi problémákat, hanem elérhetjük a szép,formás,feszes testalkatot,a teststruktúránk átrendeződését, persze ehhez nélkülözhetetlen a megfelelő étrend,ha szükséges a szakszerű diéta  és a zsírégetéshez a cardio programok beiktatása.

Bővebben itt olvashatsz          Tanfolyamok itt

Az ülőmunka veszélyei….

A helytelen testtartás,ülő és állóhelyzetben is hosszútávon gerincproblémákat fog okozni.Előbb-utóbb megjelenik a hátfájás,nyak -és váll fájdalom,később a zsibbadás az ujjakban,kisugárzó érzetek a lábakban …és még sorolhatnám.Sajnos a munkánk a legtöbb esetben rákényszerít arra,hogy hosszú órákon keresztül görnyedjünk a számítógép előtt és csak a szükség miatt álljunk fel és mozogjunk kicsit.Tapasztalatok szerint a mozgásszervi megbetegedések megjelenése már jóval korábbra tehetők,mint évtizedekkel ezelőtt,már a fiatalkorúakat is sújtja  az időskorúakra jellemző kórkép!

Tudatosan tehetünk ellene,a megfelelő és rendszeres mozgásprogrammal ez még időben orvosolható,de mindenképpen fontos a szülőknek és a szakembereknek is felhívni a figyelmet a prevenció szükségességére !

Kattints ide a megoldásért!